Zámeček (Běstvina č. p. 50)

Budova (č. p. 50) v Běstvině se nazývá "Zámeček". Podle publikace vydané k výročí 850 let od první písemné zmínky o obci se uvádí, že to bylo původní sídlo majitele panství. Pravděpodobnější se ale zdá, že zde panstvo bydlelo jen při přestavbě zámku. Když budova splnila účel, byla přeměněna na lihovar. V roce 1864 tu prý bydlel páleník Matěj Morava. Později byl lihovar zrušen a přestavěn na obytný dům. Také zde byla několikrát přechodně umístěna školní třída, poprvé v letech 1886 - 1891. V roce 1931 koupila tento dům obec a byla sem přestěhována četnická stanice a bylo zde zřízeno i obydlí pro chudé. Dnes je dům v soukromém vlastnictví a postupně restaurován.

FOTOGALERIE (SKLEPY)

Sklepy u Zámečku mají opravdu zajímavý půdorys a zdá se, že byla budova již původně určena pro nějakou výrobu (pivovar? - jeden býval ale i na Vestci).

pivovar