Málo známý tunel (mlýnský náhon, Pařížov)

Tunel na mýnském náhonu

Přímo uprostřed obce Pařížov je skryta nenápadná, ale přesto určitě zajímavá stavba. Hned za silničním mostem přes řeku Doubravu je ještě jeden mostek přes mlýnský náhon. Na ten již přímo navazuje starý tunel klenutý z kamene. Voda tudy odtéká z mlýna nejen pod rozlehlým dvorem, ale dokonce i pod základy přilehlé stodoly. Kdy byl tento tunel vybudován není známo, ale na císařských povinných otiscích stabilního katastru z roku 1838 ještě zakreslen není. Je také možné, že ani nevznikl najednou, ale postupně při zvyšování a navážení mlýnského dvora. Tomu by odpovídalo i to, jak na sebe navazují odlišné materiály použité ve zdivu klenby. Objekt mlýna č. p. 5 (podle "Kroniky obce Pařížov") celý vyhořel v roce 1907 a snad byla stavba tunelu dokončena až při následné obnově budov. Pod klenbou je možno pozorovat místy i zídkou zpevněné břehy původního a kdysi nezakrytého náhonu. Tato stavba (jen klenutá část bez mostu) je dlouhá přibližně 30 metrů, výška tunelu je asi 2 - 3 m a šířka asi 3 m. Tunel je na soukromém pozemku a veřejnosti nepřístupný.

Děkuji majiteli, panu Pozemskému, za možnost pořídit fotografie stavby.